Podstawowe informacje dotyczące wsparcia dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r. z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Celem wsparcia jest zapewnienie bezzwrotnego wsparcia osobom, które zostały poszkodowane w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r., a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Uzyskanie pomocy możliwe jest po spełnieniu warunków, określonych w Ustawie z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz.U.2011.234.1385 z późn. zm.).

Show content of Kto może uzyskać wsparcie na spłatę zadłużenia?

Kredytobiorcy spłacający kredyt mieszkaniowy, w rozumieniu zapisów Ustawy (zarówno w PLN, jak i walutach obcych), którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi we wrześniu 2024, spełniający poniższe kryteria:

  • w skutek powodzi dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny, których dotyczy kredyt mieszkaniowy w rozumieniu ustawy o wsparciu kredytobiorców, zostały uszkodzone lub zniszczone na skutek powodzi, oraz którzy utracili, chociażby czasowo, możliwość korzystania z tego domu lub jego części lub tego lokalu.
  • nieruchomość znajduje się na obszarze gminy lub miejscowości objętych stanem klęski żywiołowej. Obszar klęski żywiołowej ustala rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego (Dz.U.2024.1365 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego (Dz.U.2024.1435 z późn. zm.)

Wykaz gmin i miejscowości, gdzie został ogłoszony stan klęski żywiołowej znajduje się na stronie:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/powodz-2024/co-oznacza-wprowadzenie-stanu-kleski-zywiolowej--informacje-prawne,91372 

Show content of Wykluczenia w przyznaniu wsparcia na spłatę zadłużenia

Pamiętaj, że wsparcie na spłatę zadłużenia nie mogą być przyznane, jeśli:

1. Umowa kredytu została wypowiedziana przed złożeniem wniosku.

2. Jeśli kredyt został zaciągnięty w związku z zaspokojeniem potrzeby innej niż mieszkaniowej Kredytobiorcy.

3. Jeśli nieruchomość nie znajduje się na obszarze gminy lub miejscowości objętych stanem klęski żywiołowej.

Show content of Zasady wsparcia na spłatę zadłużenia wypłacanego przez BGK

Wsparcie w spłacie rat kapitałowych i odsetkowych: 

1. BGK przekazuje środki pieniężne bezpośrednio na spłatę zobowiązań z tytułu kredytu mieszkaniowego, przez okres 12 miesięcy w przypadku uszkodzenia bądź zniszczenia domu lub lokalu mieszkaniowego oraz utraty chociażby czasowej możliwość korzystania z w/w nieruchomości.

2. Jego kwota ustalana jest indywidualnie w zależności od przewidywanej wysokości miesięcznej raty określonej w złotych jako jej równowartość dla kredytu mieszkaniowego.

3. Spłaty przekazywane są w ratach miesięcznych na rachunek wskazany przez Bank.

Show content of Złożenie wniosku o udzielenie wsparcia na spłatę zadłużenia wynikające z ustawy

Wniosek można złożyć:

1) elektronicznie (e-mail):

  • pobierz wniosek, wydrukuj go i wypełnij (wniosek powinni wypełnić i podpisać wszyscy Kredytobiorcy),
  • zeskanuj dokument albo zrób jego zdjęcie,
  • gotowy dokument/y załącz do e-maila w formie załącznika/ów,
  • w tytule e-maila wpisz „Wsparcie FWK”,
  • wyślij e-mail na adres: wirtualny.oddzial@db.com

2) papierowo (pocztą):

  • pobierz wniosek, wydrukuj go i wypełnij (wniosek powinni wypełnić i podpisać wszyscy Kredytobiorcy),
  • przesyłkę zaadresuj na adres korespondencyjny Banku:

    Wirtualny Oddział
    Deutsche Bank Polska S.A.
    al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa
    z dopiskiem „Wniosek FWK”

3) osobiście w siedzibie Banku (wymagany jest wcześniejszy kontakt poprzez Serwis Telefoniczny w celu umówienia terminu spotkania).

Bank dokonuje weryfikacji wniosku w terminie 21 dni od dnia jego złożenia.

W przypadku, gdy wniosek nie jest kompletny lub prawidłowo wypełniony, Kredytobiorca ma 30 dni na jego uzupełnienie. Po uzupełnieniu wniosku Bank dokonuje jego ponownej weryfikacji w terminie 14 dni od dnia uzupełnienia wniosku.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, Bank poinformuje Kredytobiorcę o powodzie odmowy taką samą drogą, jak został złożony wniosek, chyba że na wniosku Kredytobiorca oświadczy, że chciałby uzyskać odpowiedź w innej formie (dotyczy wniosków złożonych elektronicznie).

Kredytobiorca może odwołać się do Rady Funduszu Wsparcia Kredytobiorców od negatywnej decyzji Banku w zakresie przyznania wsparcia przesyłając do Banku wniosek o dodatkową weryfikację w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o odrzuceniu wniosku.

Wniosek o udzielenie wsparcia dla Kredytobiorcy

Show content of Zawarcie umowy o wsparcie na spłatę zadłużenia

Umowa o wsparcie na spłatę zadłużenia jest zawierana w terminie 14 dni od dnia, w którym został pozytywnie zweryfikowany wniosek. 

Show content of Wstrzymanie wypłat wsparcia przez BGK

BGK wstrzymuje wypłatę wsparcia w zakresie rat kapitałowo-odsetkowych w przypadku:

1. Zbycia przedmiotu kredytowania – z dniem otrzymania informacji o zbyciu.

2. Wypowiedzenia umowy kredytu mieszkaniowego – z dniem upływu okresu wypowiedzenia.

3. Podjęcia czynności egzekucyjnych z przedmiotu kredytowania – z dniem podjęcia pierwszej czynności egzekucyjnej.

4. Całkowitej spłaty kredytu – z dniem dokonania spłaty ostatniej raty.

5.  Złożenia przez Kredytobiorcę dyspozycji rezygnacji z wypłaty dalszych rat wsparcia.

6.  Zaistnienia innych okoliczności powodujących wstrzymanie wypłaty wsparcia, w tym wydania przez sąd wykonalnego postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń Kredytobiorcy w postępowaniu sądowym polegającym na zawieszeniu spłaty rat Kredytu mieszkaniowego lub wydania przez sąd prawomocnego wyroku stwierdzającego nieważność umowy Kredytu mieszkaniowego.

7.  Stwierdzenia innej okoliczności powodującej konieczność wstrzymania wypłaty Wsparcia.

Oświadczenie Kredytobiorcy o zaistnieniu przesłanek do wstrzymania wypłaty wsparcia.

W przypadku kredytów w PLN możliwe jest zawnioskowanie o zawieszenie spłaty kredytu zgodnie z art. 73 Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, zmienionym ustawą z dnia 12 kwietnia 2024 r., w trakcie trwania Umowy o udzielenie wsparcia w spłacie kredytu mieszkaniowego. W tej sytuacji Umowa o udzielenie wsparcia nie ulega rozwiązaniu, a dopłaty są przekazywane przez BGK zgodnie z harmonogramem podanym w Umowie o udzielenie wsparcia i będą realizowane przez Bank po zakończeniu zawieszenia spłaty kredytu.

Show content of Wsparcie nienależne

Za wsparcie nienależne uważa się wsparcie wypłacone:

1. Pomimo zaistnienia okoliczności stanowiących podstawę wstrzymania wypłaty wsparcia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy.

2. Na podstawie nieprawdziwych informacji lub sfałszowanych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę, której wsparcie przyznano.

Zwrot nienależnego wsparcia lub nienależnej pożyczki na spłatę zadłużenia następuje na rachunek wskazany przez Bank, w terminie 30 dni od dnia doręczenia Kredytobiorcy pisemnej informacji w powyższej sprawie.

Wniosek - Odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty, umorzenie całości lub części należności.